Επιμορφωτική ενημέρωση για το θέμα της αιμοδοσίας (09/04/2024)

Την Τρίτη, 9/4, είχαμε προσκεκλημένη στο σχολείο μας την κυρία Γιατρά, επισκέπτρια υγεία του ΓΝΠ "Άγιος Ανδρέας", η οποία μας επισκέφθηκε στο πλαίσιο της δράσης αιμοδοσίας που οργανώσαμε ως σχολείο. Η κυρία Γιατρά έκανε στα τμήματα Στ1, Στ2, Ε1, Δ1 σύντομες παρουσιάσεις για την αιμοδοσία με τη χρήση βίντεο και παιχνιδιών με σκοπό να γνωστοποιήσει πληροφορίες και να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές πάνω στο θέμα. Ακολουθούν χαρακτηριστικά στιγμιότυπα:

enhm aimodosia 1

enhm aimodosia 2

enhm aimodosia 4

enhm aimodosia 7

enhm aimodosia 8

Συμμετοχή στο Πείραμα του Ερατοσθένη (20/03/2024)

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024, ημέρα Εαρινής Ισημερίας, οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ τάξης του σχολείου μας με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού κ. Παναγιώτη Αρβανιτάκη, εκτέλεσαν το Πείραμα του Ερατοσθένη. Πρόκειται για μια δράση στην οποία συμμετέχουν κάθε χρόνο εκατοντάδες σχολεία από την Ελλάδα κι όχι μόνο. Βασικός στόχος είναι μέσα από βιωματικές και συνεργατικές δραστηριότητες να γνωρίσουν οι μαθητές και να εκτιμήσουν την προσφορά των αρχαίων Ελλήνων στην επιστήμη. Οι μαθητές καλούνται, αξιοποιώντας την ημέρα της εαρινής ισημερίας κατά την οποία οι ακτίνες του ήλιου πέφτουν κάθετα στον Ισημερινό και την ώρα της απόλυτης μεσημβρίας, να υπολογίσουν την ακτίνα της γης. Αντλώντας μόνο μια πληροφορία από το διαδίκτυο (απόσταση του τόπου μας από τον Ισημερινό) και χρησιμοποιώντας απλά υλικά (ράβδο, νήμα της στάθμης, μετροταινία και τα σχετικά φύλλα εργασίας) κάναμε τις απαραίτητες μετρήσεις, επεξεργαστήκαμε τα δεδομένα και υπολογίσαμε την περιφέρεια και στη συνέχεια την ακτίνα της γης, με μικρή απόκλιση από την πραγματική.

Πραγματική :Περιφέρεια: 40.075 χλμ.- Ακτίνα: 6.382 χλμ
Δική μας : Περιφέρεια:  40.310 χλμ -Ακτίνα: 6.418 χλμ

Ακολουθούν χαρακτηριστικά στιγμιότυπα από το πείραμα:

eratosthenis 1

eratosthenis 2

eratosthenis 3

eratosthenis 4

eratosthenis 5

Επιμορφωτική ενημέρωση για τις "Πρώτες Βοήθειες" (27 & 28/02/2024)

Το διήμερο 27 & 28 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας για τις Ε΄ & Στ΄ τάξεις επιμορφωτική ενημέρωση για τις "Πρώτες βοήθειες". Οι επιμορφώτριες που προέρχονταν από το Γενικό Νοσοκομείο Πατρών "Άγιος Ανδρέας" με πολύ παραστατικό και βιωματικό τρόπο μας  έδωσαν μια πρώτη "γεύση" για  την παροχή πρώτων βοηθειών. Ευχόμαστε να μη χρειαστεί να εφαρμόσουμε ό, τι μάθαμε, αλλά αν χρειαστεί θα είμαστε ψύχραιμοι/ες για το τι θα κάνουμε. Ακολουθούν χαρακτηριστικές εικόνες:

prwtes vohthies 1

prwtes vohthies 2

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: "Με τα ζώα έτσι κι αλλιώς"-Γ΄ τάξη (29/02/2024)

Την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024, στο πλαίσιο της υλοποίησης προγράμματος Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με τίτλο "Με τα ζώα έτσι κι αλλιώς", επισκέφθηκε το σχολείο μας η Προϊσταμένη του Τμήματος Κτηνιατρικής Δημόσιας Υγείας της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, κ. Αγά Βασιλική, και μίλησε στους μαθητές της Γ΄ Τάξης για τα δικαιώματα των ζώων με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών απέναντι στα ζώα και στη σωστή φροντίδα τους.

Αρχικά, έγινε μια δημοσκόπηση για το ποιο ζώο θα προτιμούσαν οι μαθητές να είναι και πού θα ήθελαν να ζουν. Στη συνέχεια έγινε συζήτηση για τα δικαιώματα και τις βασικές ανάγκες και ελευθερίες που θα πρέπει να εξασφαλίζουμε στα ζώα μας, ώστε να είμαστε καλοί και υπεύθυνοι "ιδιοκτήτες". Ακολούθησε συζήτηση για την προσφορά των ζώων τόσο σε υλικά αγαθά όσο και σε υπηρεσίες. Τονίστηκε ιδιαίτερα η ανάγκη παροχής της απαραίτητης ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, η ικανοποίηση των υλικών και συναισθηματικών αναγκών των ζώων και η εξασφάλιση της ευζωίας τους, ώστε να εξαλειφθεί το φαινόμενο των κακοποιημένων και εγκαταλελειμμένων ζώων. Στο τέλος, οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες έπαιξαν παιχνίδι για τη σωστή συμπεριφορά των ανθρώπων απέναντι στα ζώα. Οι μαθητές συμμετείχαν με μεγάλη προθυμία και δήλωσαν πολύ ικανοποιημένοι από τη συμμετοχή τους στη δραστηριότητα.

Ακολουθούν χαρακτηριστικά στιγμιότυπα:

zwa g taxi 1

zwa g taxi 2

zwa g taxi 3

zwa g taxi 4

zwa g taxi 5

zwa g taxi 6

zwa g taxi 7

zwa g taxi 8

zwa g taxi 9

zwa g taxi 10

Συμμετοχή σε πρόγραμμα E-Twinning-Τμήμα Δ2 (Δεκέμβριος 2023)