Συμμετοχή του σχολείου μας στον 2ο Διεθνή ημιμαραθώνιο Πάτρας (07/04/2024)

Την Κυριακή 7 Απριλίου και ώρα 13.00 έγινε ο αγώνας δρόμου 1000 μέτρων για παιδιά δημοτικού (ηλικίες 6-12) στο πλαίσιο του 2ου διεθνούς ημιμαραθώνιου Πάτρας. Ως σχολείο στηρίζουμε τη μαζική συμμετοχή σε αθλητικές δράσεις και την ημέρα του αγώνα οι μαθητές και οι μαθήτριές μας που δήλωσαν συμμετοχή συγκεντρώθηκαν στο πάνω μέρος της πλατείας Γεωργίου με τον γυμναστή μας κύριο Κασκάνη για να τρέξουν τα 1000 μέτρα της διαδρομής. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια! Ακολουθεί χαρακτηριστικό στιγμιότυπο:
agwnas 1000m 1

Οδηγίες για συμμετοχή στον 2ο Διεθνή ημιμαραθώνιο Πάτρας (04/04/2024)

Επικοινωνούμε μαζί σας για να σας ενημερώσουμε για τον επικείμενο 2ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο Πάτρας, που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 7 Απριλίου 2024 και τη συμμετοχή 15 παιδιών του 64ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών στον παιδικό αγώνα.

Με χαρά σας ενημερώνουμε πως τα παιδιά μπορούν να πάρουν μέρος. Θα χρειαστούμε στοιχεία των παιδιών και την υπεύθυνη δήλωση που σας επισυνάπτω (κάνετε κλικ εδώ) υπογεγραμμένη από τους κηδεμόνες των παιδιών.

Ευχαριστούμε θερμά για την συμμετοχή σας στη διοργάνωσή μας.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

Michalitsa Melissourgou

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. patrashalfmarathon.gr

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού         (29/09/2023)

Την Παρασκευή, 29/9/2023, το σχολείο μας γιόρτασε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στους χώρους του Παμπελοποννησιακού σταδίου. Η ημέρα ήταν αφιερωμένη στην άθληση και όλοι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γυμναστούν μέσα από ομαδικά και ατομικά αγωνίσματα, όπως δρομικούς αγώνες 50 μ και 400 μ., ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ. Επίσης, αξιοποιήθηκαν οι παροχές αθλητικού εξοπλισμού του χώρου, δηλαδή τα πολύζυγα και τα μηχανήματα γυμναστικής. Πέρα από τα οφέλη της σωματικής άσκησης ο αθλητισμός προσέφερε μια σπουδαία ευκαιρία για κοινωνικοποίηση των παιδιών μέσα από το παιχνίδι.
Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε την επίσκεψη ενός επαγγελματία αθλητή πυγμαχίας της περιοχής μας, του κ. Πανταζή και του προπονητή του, κ. Στεργίου, οι οποίοι μίλησαν στους μαθητές μας και έδειξαν και μερικές κινήσεις του αθλήματος. Τους ευχαριστούμε πολύ.
Ακολουθούν χαρακτηριστικά στιγμιότυπα:

panell hmera sxol athl 1